1         2         aez         anagennisi         11         22         119         aris         4         7        18521         8         karmiotissa         10

sportfm

sportfm

Ευχαριστημένος με τη νίκη ήταν ο Αρσέν Βενγκέρ, ο οποίος όμως τόνισε πως θα έπρεπε να ελέγξει τα νεύρα του πριν αποβληθεί.

Μιλώντας στη συνέντευξη Τύπου, ο Αλσατός τεχνικός συνεχάρη την Μπέρνλι για τον τρόπο που αγωνίστηκε. Επίσης τόνισε πως οι νίκες και οι βαθμοί έρχονται με πολύ κόπο, τονίζοντας πως κάθε σαββατοκύριακο, η Άρσεναλ δίνει από μία μάχη.

«Τελικά πήραμε τη νίκη αλλά ήταν πολύ δύσκολο για εμάς. Δεν μπορούσαμε να βάλουμε το δεύτερο γκολ, παίζαμε με δέκα και οι αντίπαλοί μας έπαιξαν πολύ καλά. Ήταν καλά οργανωμένοι, ήταν απλοί και αποδοτικοί. Κάθε εβδομάδα, κάθε παιχνίδι είναι μία απίστευτη μάχη για όλους», δήλωσε ο Βενγκέρ μετά το τέλος του αγώνα στο «Έμιρείτς».

Σχετικά με το πέναλτι που καταλογίστηκε υπέρ της Μπέρνλι και την αποβολή του, ο προπονητής της Άρσεναλ πρόσθεσε: «Δεν είδα πέναλτι από την πλευρά μου αλλά θα έπρεπε να μην μιλήσω και να ζητήσω συγγνώμη, ακόμα και αν ήμουν θυμωμένος».

Ο σκοπός επιτεύχθηκε για το ΑΠΟΕΛ. Η ευκαιρία για να εδραιωθεί στην κορυφή και στο +3 δεν πήγε χαμένη, με τους «γαλαζοκίτρινους» να επικρατούν με το εντυπωσιακό 7-0 της ΑΕΖ και να συνεχίζουν να εκμεταλλεύονται το βατό πρόγραμμα που έχουν αυτό το διάστημα.

Η σοβαρότητα που έδειξαν προπονητής και παίκτες ήταν η βάση για να έρθει η πιο ευρεία νίκη στο Πρωτάθλημα. Ο Τόμας Κρίστιανσεν επέλεξε τον πιο δύσκολο δρόμο για να κάνει rotation: Πρώτα καθαρίζει το ματς και μετά παίρνουν ανάσες αυτοί που έχουν καταπονηθεί περισσότερο. Ο Δανός τεχνικός συνεχίζει να βάζει τη σφραγίδα του στο ΑΠΟΕΛ, με την ομάδα να βρίσκει λύσεις και από άλλους ποδοσφαιριστές.

Η αρχή έγινε με τον Νικόλα Ιωάννου αγωνίστηκε για 6η φορά ως βασικός, έχοντας και πάλι πολύ καλή παρουσία. Ο νεαρός αμυντικός δείχνει ότι μπορεί να αποτελέσει μια αξιόπιστη λύση για την άμυνα. Έτσι όπως αγωνίζεται δύσκολα θα βγει εκτός ενδεκάδας. Ειδική αναφορά έκανε μάλιστα ο Τόμας Κρίστιανσεν στη συνέντευξη τύπου, τονίζοντας ότι ήταν εξαιρετικός.

Νέα διάσταση για τη γραμμή κρούσης δίνει ο Νταβίντ Μπαράλ. Ο Ισπανός συστήθηκε με 2 γκολ στο απαιτητικό κοινό του ΑΠΟΕΛ. Τα 65 λεπτά που αγωνίστηκε θα τον βοηθήσουν πολύ ενόψει της συνέχειας. Ο Σωτηρίου αποτελεί σταθερή αξία, ενώ ο Ντε Καμάργκο είναι ανεβαίνει.

Όσο για τον Χριστοφόρου, ο οποίος επίσης έκανε ντεμπούτο, έδειξε ότι χρειάζεται βελτίωση για να μπορέσει να καλύψει με επιτυχία τη συγκεκριμένη θέση ενόψει της δύσκολης συνέχειας. Στις δύο μεγάλες ευκαιρίες της ΑΕΖ, ο 23χρονος αμυντικός ήταν αυτός που είχε την ευθύνη.

Χρόνος για ξεκούραση δεν υπάρχει. Το ΑΠΟΕΛ την Τετάρτη έχει πολύ σημαντικό και δύσκολο παιχνίδι με τη Νέα Σαλαμίνα. Το 2-1 του πρώτου αγώνα δεν εξασφαλίζει τίποτα και θα χρειαστεί μεγάλη προσπάθεια και συγκέντρωση για να καταφέρει να περάσει στην επόμενη φάση.

Ανδρέας Ανδρέου

Ο Κώστας Μήτρογλου για πρώτη φορά δεν σκόραρε σε ματς του 2017, αλλά με δύο τέρματα του Πίτσι η Μπενφίκα νίκησε 4-0 τη Τοντέλα, με τον Σάμαρη να κάνει την ασίστ για το 1-0.

Η Μπενφίκα διατηρήθηκε στην κορυφή του πορτογαλικού πρωταθλήματος με +4 απ'την Πόρτο, καθώς νίκησε 4-0 τη Τοντέλα στη Λισαβόνα.

Για πρώτη φορά ο Κώστας Μήτρογλου δεν σκόραρε σε συμμετοχή του στο 2017, ενώ ήρωας ήταν ο Πίτσι, ο οποίος πέτυχε τα δύο πρώτα γκολ, φτάνοντας μάλιστα τα 8 στο πρωτάθλημα και προσπέρασε τον "Μητρογκόλ" που έχει 7.

Ο Πίτσι λύτρωσε την Μπενφίκα στο 59', ανοίγοντας το σκορ με σουτ μέσα απ'την περιοχή μετά την ασίστ του Ανδρέα Σάμαρη, και έκανε το 2-0 στο 76'. Στο 84' έκανε το 3-0 ο Ράφα Σίλβα και με πέναλτι στις καθυστερήσεις διαμόρφωσε το τελικό 4-0 ο Ζόνας.

Η σύνθεση της Μπενφίκα...

Έντερσον Μοράες, Νέλσον Σεμέντο, Λουιζάο, Λίντελεφ, Αντρέ Αλμέιδα, Σάμαρης, Πίτσι (85' Σέλις), Ζίβκοβιτς, Σέρβι (46' Σάλβιο), Ζόνας, Μήτρογλου (70' Ράφα Σίλβα).

Το ΑΠΟΕΛ συνέτριψε με 7-0 την ΑΕΖ εντός έδρας και έφθασε στην 5η σερί του νίκη στο πρωτάθλημα.

Δείτε το βίντεο με τις καλύτερες στιγμές του αγώνα:

Sunday, 22 January 2017 19:51

Ρανιέρι: «Έκανα λάθος»

Τα λάθη του παραδέχεται, όσον αφορά το σχηματισμό της Λέστερ, ο Κλαούντιο Ρανιέρι, μετά και τη νέα ήττα με 0-3 από τη Σαουθάμπτον.

Ο Ιταλός τεχνικός των πρωταθλητών ομολογεί πως οι αλλαγές που έχει δοκιμάσει στη διάταξη, ώστε να βοηθήσει την ομάδα του, δεν αποδίδουν, καθώς οι παίκτες της Λέστερ έχουν μάθει να παίζουν με συγκεκριμένο τρόπο.

«Στα τελευταία παιχνίδια προσπάθησα να αλλάξω το σχηματισμό μας για να βοηθήσω τους παίκτες μου αλλά μάλλον έκανα λάθος. Απέναντι στην Τσέλσι παίξαμε με τρεις στην άμυνα και σήμερα θέλαμε να παίξουμε με «ρόμβο». Οι παίκτες έχουν μάθει το 4-4-1-1, οπότε έκανα λάθος. Είναι πολύ καλύτερα να παίζουν αυτό που ξέρουν καλά. Η Σαουθάμπτον έπαιξε καλύτερα και άξιζε τη νίκη», δήλωσε ο Ρανιέρι στη συνέντευξη Τύπου μετά την ήττα από τους «αγίους».

Όσο περνάει ο καιρός τόσο περισσότερο βγάζει ο Απόλλωνας το χαρακτήρα του προπονητή του μέσα στον αγωνιστικό χώρο. Μια ομάδα που με τσαμπουκά στον αγωνιστικό χώρο, μαχητική και ασυμβίβαστη. Παλεύει όλες τις φάσεις και επιμένει σε όλο 90λεπτο. Μοιάζει πολύ με τη θέληση και την ενέργεια που είχε και ο Αυγουστή από τον καιρό που ήταν κάτω από τα δοκάρια. Η ταυτότητα του σοβαρού και πειθαρχημένου συνόλου είναι ένα από τα στοιχήματα που έθεσε ο Απόλλωνας αμέσως μετά την ολοκλήρωση του ντέρμπι με την Ομόνοια. Κόντρα στον Ερμή, φάνηκε και στην πράξη. Έπιασε τον αντίπαλο του σφικτά από την αρχή. Από το πρώτο λεπτό. Κέρδισε όλες τις μονομαχίες μπήκε στην περιοχή και έψαχνε το γκολ. Όταν αυτό ήρθε από το σημείο του πέναλτι, όλοι κατάλαβαν ότι αυτή η ομάδα με τέτοια απόδοση δεν μπορούσε να αφήσει τη νίκη να της φύγει. Στο 45+1 έκανε το 2-0 από τον καταπληκτικό Ζοάο Πέδρο και εκεί μπήκε τελεία. Ο Πορτογάλος κέρδισε το πέναλτι, πέτυχε το δεύτερο γκολ, και έδωσε την ασίστ στο τρίτο. Έπαιξε και στα τελευταία λεπτά ως αμυντικός μέσος. Γι’ αυτό και ο κ. Αυγουστή στις δηλώσεις μίλησε για παίκτες που μπορούν να αγωνιστούν σε πολλές θέσεις.

*Άτυχος φάνηκε ο Αγγελή που θα χρειαστεί επέμβαση με τον Αυγουστή να αφήνει ανοικτό το παράθυρο μεταγραφής κάτι που θα αποφασιστεί μέσα στην εβδομάδα που μπαίνει, αλλά και πάλι ίσως τελικά το κενό του καλυφτεί εσωτερικά. Σε λίγα 24ωρα θα γνωρίζουμε.

Πανίκος Κωνσταντίνου

Ο Ατρόμητος προηγήθηκε στο ημίχρονο με τέρμα του Λε Ταλέκ, ο Λεβαδειακός βρήκε λύση στον γρίφο του γκολ με τον Γιουσούφ και το τελικό 1-1 στη Λιβαδειά κρίνεται δίκαιο για τις δύο ομάδες.

Προερχόμενοι από άσχημα αποτελέσματα μπήκαν στην μεταξύ τους αναμέτρηση Λεβαδειακός και Ατρόμητος στη Λιβαδειά, ψάχνοντας την ανάκαμψη τους σε βαθμολογικό αλλά και ψυχολογικό επίπεδο.

Μεντί, Μοσχονάς, Χατζηλάμπρος, Σενκά, Ομπιόρα, Μπελγκαζουανί και οι διεθνείς Σίλβα, Ζεζινί, ήταν οι πολλές απουσίες που είχε να αντιμετωπίσει ο Γιάννης Χριστόπουλος, που άφησε τελικά εκτός 18άδας τον Σουμπίνιο.

Ο Λεβαδειακός με τη λήξη του πρώτου μέρους συμπλήρωνε 452 αγωνιστικά λεπτά χωρίς να σκοράρει και η λύση στον γρίφο του γκολ κάθε άλλο παρά εύκολη έμοιαζε για τον Γιάννη Χριστόπουλο.

Με το ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου, ο Κουλιμπαλί με φοβερό σε δύναμη σουτ εκτός περιοχής έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι και άουτ, με την εικόνα της αναμέτρησης να παραμένει ίδια: οι γηπεδούχοι έψαχναν την ισοφάριση χωρίς να έχουν λύσεις δημιουργικά και οι φιλοξενούμενοι χωρίς ρίσκα αρκούνταν στο προβάδισμα που διατηρούσαν από το 10'.

Ο Χριστόπουλος στο 66' έριξε στο ματς τον Γιουσούφ και αυτός ήταν που μετά από επτά λεπτά συμμετοχής... έλυσε τα μάγια. Από σέντρα του Μιλιάζες ο Μάντζιος κατέβασε τη μπάλα και επιχείρησε να σκοράρει από δύσκολη γωνία, η μπάλα πήρε τροχιά παράλληλα προς το τέρμα αλλά ήρθε ο Γιουσούφ στο δεύτερο δοκάρι να πλασάρει για το 1-1 στο 73ο λεπτό.

Έξι λεπτά αργότερα ο Ατρόμητος λίγο έλειψε να ρίξει ξανά στο καναβάτσο τους Βοιωτούς αλλά ο Ναμάσκο είπε "όχι" στον Λημνιό. Ο Λεβαδειακός στο τέλος πίεσε για τη νίκη, κέρδισε στημένα αλλά δεν κατάφερε να τα εκμεταλλευτεί, έτσι το τελευταίο σφύριγμα του Φωτιάδη έδωσε και το τελικό 1-1 στην αναμέτρηση της Λιβαδειάς.

Λεβαδειακός (Χριστόπουλος): Ναμάσκο, Μουλόπουλος, Τριποτσέρης, Ουόν, Μιλιάζες, Κουλιμπαλί, Λάτσι (66' Γιουσούφ), Καψάσκης (66' Μαχαίρας), Καλτσάς, Γιακουμάκης, Μάντζιος.

Ατρόμητος (Κορακάκης): Γκορμπούνοφ, Κιβρακίδης, Κοντοές, Ζησόπουλος, Κατράνης, Μπάγκα, Κυριακίδης, Ούμπιδες, Λημνιός, Πλατέλλας (67' Τόνσο), Λε Ταλέκ.

Η ΑΕΛ είχε ένα δοκάρι με τον Ρέντζα, ο Πλατανιάς δύο με τον Πριντέτα, αλλά καμία ομάδα εκ των δύο δεν είχε το γκολ κι έτσι το 0-0 ήταν το τελικό αποτέλεσμα για την αναμέτρηση της 17ης αγωνιστικής της Super League.

Η ΑΕΛ υποδέχθηκε τον Πλατανιά, στη Λάρισα για τη 17η αγωνιστική της Super League, με τις δύο ομάδες να αναδεικνύονται ισόπαλες χωρίς γκολ (0-0). Τόσο οι Θεσσαλοί όσο και οι Κρητικοί είχαν τις ευκαιρίες τους να σκοράρουν, αλλά δεν το κατάφεραν με τους Θεωδορόπουλο και Κοκκαλά - αντίστοιχα - να αισθάνονται "υποχρεωμένοι" στο οριζόντιο δοκάρι των εστιών τους για το γεγονός ότι αυτές δεν παραβιάστηκαν.

Αρχικά, ο Ρέντζας και ο Πριντέτα στο πρώτο ημίχρονο δεν μπόρεσαν να ανοίξουν το σκορ, ενώ ο Ουκρανός στο δεύτερο ημίχρονο είχε και δεύτερο δοκάρι.

Ρέντζας και Πριντέτας σημάδεψαν δοκάρι(α)

Μετά από τα πρώτα 25 λεπτά χωρίς ουσία και με πολλά λάθη κι από τις δύο πλευρές, τόσο οι παίκτες του Πλατανιά (που είχαν την πρωτοβουλία), όσο κι αυτοί της ΑΕΛ (που ως επί το πλείστον βρισκόταν σε θέση άμυνας) άρχισαν να γίνονται πιο απειλητικοί.

Στο 28ο λεπτό, ο Ντέλετιτς έπιασε ένα σκαστό σουτ, αλλά ο Κοκκαλάς εξαιρετικά απομάκρυνε σε κόρνερ. Δύο λεπτά αργότερα (30'), οι γηπεδούχοι έφθασαν κοντά στο γκολ.

Ο Βασίλης Ρέντζας βγήκε από τα δεξιά μετά από κεφαλιά-πάσα του Ικάουνιεκς, αλλά η μπάλα σταμάτησε την πορεία της προς τα δίχτυα στο οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Κοκκαλά.

Στο 38ο λεπτό, ο Πλατανιάς απάντησε στα δοκάρια με το αντίστοιχο του Πριντέτα. Μετά από εκτέλεση φάουλ, ο Μπανανά από κοντά έπιασε την κεφαλιά, και ο Ουκρανός από κοντά είδε το οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Θεοδωρόπουλου να του στερεί την ευκαιρία να σκοράρει.

ΑΕΛ (Σάκης Τσιώλης): Θεοδωρόπουλος, Μονιάκης, Γκόλιας (55' Γκαγιέγο), Φάρκας, Ρέντζας, Τικό, Φατιόν (46' Μασαλέσα), Ικάουνιεκς, Ναζλίδης, Βαρέλα (69' Τσάκο), Ντέλετιτς.

ΠΛΑΤΑΝΙΑΣ (Παράσχος): Κοκκαλάς, Σκαρντοβέλι, Καρυπίδης, Μπανανά, Πριντέτα, Στάθης, Μουνάφο, Ντεβέσα (46' Αποστολόπουλος), Γουνδουλάκης (82' Μενδρινός), Μανούσος, Γιακουμάκης (73' Σίγκνιεβιτς).

Η Ατλέτικο Μαδρίτης κινδύνεψε με την 5η της ήττα στο φετινό ισπανικό πρωτάθλημα, αλλά χάρη σε γκολ του Αντουάν Γκριεζμάν με τρομερό σουτ στο 80' πήρε ισοπαλία με 2-2 απ'τη Μπιλμπάο στο "San Mamés".

Η ομάδα του Ντιέγκο Πάμπλο Σιμεόνε είχε ανοίξει το σκορ μόλις στο 3ο λεπτό με τον Κόκε, απάντησε στο 42' ο Λέκουε και στο 56' ο Ντε Μάρκος ολοκλήρωσε την ανατροπή για την ομάδα του Ερνέστο Βαλβέρδε, αλλά ο Γκριεζμάν με το 8ο τέρμα του διαμόρφωσε το τελικό 2-2.

Οι συνθέσεις

ΜΠΙΛΜΠΑΟ: Ιραϊθόθ, Ντε Μάρκος, Μπόβεδα, Λαπόρτ, Μπαλενθιάγα, Σαν Χοσέ, Ιτουράσπε (89' Μίκελ Ρίκο), Ραούλ Γκαρθία, Λέκουε, Μουνιαΐν (83' Σουσαέτα), Ινιάκι Γουίλιαμς (83' Βιγιαλίμπρε).

ΑΤΛΕΤΙΚΟ: Μογιά, Βρσάλκο, Χοσέ Μαρία Χιμένες, Γκοντίν, Φιλίπε Λουίς, Σαούλ, Γκάμπι (58' Τόρες), Κόκε, Καράσκο (65' Γκαϊτάν), Γκριεζμάν, Γκαμεϊρό (65' Κορέα).

ΜΠΕΤΙΣ(5-3-2): Αδάν, Πιτσίνι, Μπρούνο Γκονθάλεθ, Ντονκ, Πεσέλα, Ντουρμίσι, Μπράσανατς, Ζονάς Μαρτέν, Θεμπάγιος, Ζοζούλια, Ρουμπέν Κάστρο.

ΧΙΧΟΝ: Κουέγιαρ, Καστεγιάνο, Μπαμπέν, Αμορεμπιέτα, Κανέγια, Τσάβι Τόρες, Κάρλος Καρμόνα, Κάσες, Βίκτορ Ροντρίγκεθ, Ίσμα Λόπεθ, Τσοπ.

ΣΟΘΙΕΔΑΔ: Ρούλι, Θαλντούα, Ραούλ Νάβας, Ίνιγο Μαρτίνεθ, Γιούρι, Γκρανέρο, Θουρουτούθα, Κανάλες, Βέλα, Χουάνμι, Ουίλιαν Ζοζέ.

ΧΕΡΤΑ: Σέρχιο Άλβαρεθ, Σέρτζι Γκόμεθ, Ρονκάγλια, Φοντάς, Πλάνας, Πάμπλο Ερνάντες, Χοθαμπέντ, Σενιέ, Σίστο, Παπ Ντιόπ, Τζουζέπε Ρόσι.

Τα αποτελέσματα της 19ης αγωνιστικής:

Παρασκευή

Λας Πάλμας - Ντεπορτίβο1-1(13' Γκαρσία / 69' Αντόνε)

Σάββατο

Εσπανιόλ - Γρανάδα3-1(11' ΧΑ Ρέγες, 32' Πιάτι, 48' Μαρκ Ναβάρο / 23' Αντρέας Περέιρα)

Ρεάλ - Μάλαγα2-1(35' και 43' Σέρχιο Ράμος / 63' Ανιόρ)

Αλαβές - Λεγκανές2-2(11' Λαγκάρντια, 51' Έντγκαρ Μέντεθ / 45' Γκερέρο, 84' Πάμπλο Ίνσουα)

Βιγιαρεάλ - Βαλένθια0-2(35' Κάρλος Σολέρ, 42' Σάντι Μίνα)

Κυριακή

Οσασούνα - Σεβίλλη3-4(15' Λεόν, 63' αυτ. Ιμπόρα, 93' Κενάν / 43' και 65' Ιμπόρα, 80' Φράνκο Βάσκες, 92' Σαράμπια)

Μπιλμπάο - Ατλέτικο2-2(42' Λέκουε, 56' Ντε Μάρκος / 3' Κόκε, 80' Γκριεζμάν)

*ματς λιγότερο Ρεάλ και Βαλένθια

**οι 4 πρώτοι στο Champions League (ο 4ος στα προκριματικά)

***ο 5ος και ο 6ος στο Europa League (όπως και ο κάτοχος του Copa del Rey)

****υποβιβάζονται οι 3 τελευταίοι

*****στην ισοβαθμία μετρούν τα μεταξύ τους ματς, μετά η διαφορά τερμάτων, μετά η καλύτερη επίθεση, μετά το fair-play και μετά γίνεται μπαράζ (αν κρίνεται σημαντική θέση)