Γλίτωσε το έμφραγμα
26/03/2021 00:02

Η Ρεάλ Μαδρίτης δυσκολεύτηκε, αλλά επέστρεψε και επικράτησε της Βιλερμπάν με 74-71 για την 31η αγωνιστική της EuroLeague.

ΗΡεάλ Μαδρίτης παραλίγο να μπει σε μπελάδες στη Λιόν, αλλά κατάφερε να επικρατήσει της Βιλερμπάν με 74-71 για την 31η αγωνιστική της EuroLeague. Οι γηπεδούχοι, αν και είχαν τον έλεγχο του αγώνα για τα πρώτα 20′ εκμεταλλευόμενοι την αστοχία της Βασίλισσας, δεν κατάφεραν να πάρουν το θετικό αποτέλεσμα.

Η Ρεάλ Μαδρίτης χρειάστηκε μόλις ένα δεκάλεπτο για να επιστρέψει στο ματς και με τον Λαπροβίτολα να δίνει ρυθμό στην ομάδα, οι Μαδριλένοι έφυγαν με το πολυπόθητο “διπλό”. Η ομάδα του Λάσο χρειαζόταν πάση θυσία τη νίκη για να ανασάνει βαθμολογικά (μετρούσε 5 ήττες στα τελευταία 7 ματς) και να μην μπει σε μεγαλύτερες περιπέτειες.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Η Ρεάλ εμφανίστηκε πολύ αποτελεσματική στην επίθεση στα πρώτα λεπτά, χτυπώντας κυρίως μέσα στη ρακέτα σε αντίθεση με την Βιλερμπάν που ήταν ιδιαίτερα απειλητική από την περίμετρο δημιουργώντας προβλήματα στους Μαδριλένους. Τα αρκετά λάθη και η αστοχία των δύο ομάδων ήταν χαρακτηριστικά της πρώτης περιόδου με την Βιλερμπάν να παίρνει ένα πολύ μικρό προβάδισμα τριών πόντων.

Στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου και με το ρεσιτάλ αστοχίας και απ’ τις δύο ομάδες να συνεχίζεται, η Ρεάλ χρειάστηκε τέσσερα ολόκληρα λεπτά για να βρει σκορ με βολές του Τάιους με τον Αμπάλντε να για την Ρεάλ με τους πρώτους του πόντους στο ματς. Η Βιλερμπάν με τον Φαλ να βγαίνει μπροστά, ανέβασε στροφές και εξασφάλισε μία διαφορά 7 πόντων κόντρα σε μία Ρεάλ που δεν μπορούσε με τίποτα να συνδεθεί με το αντίπαλο καλάθι (33-25 το 17′). Με την είσοδο του Λαπροβίτολα, η Ρεάλ βρήκε ρυθμό, ενέργεια και σκορ, μείωσε στους πέντε πόντους ωστόσο η Βιλερμπάν διατήρησε το μικρό προβάδισμά της ως το τέλος του πρώτου μισού.

Με την έναρξη του δεύτερου μισού, ο Λαπροβίτολα παρέμεινε ζεστός, σκόραρε για τρεις και η Ρεάλ επέστρεψε στο -2 με τρίποντο του Γκαρούμπα. Η Βιλερμπάν συνέχισε να κάνει σωστά τη δουλειά της επιθετικά, ωστόσο η Ρεάλ είχε πλέον επιστρέψει και ήταν ανταγωνιστική. Με τον Τζέισι Κάρολ να κάνει αυτό που ξέρει καλά, να σουτάρει για τρεις και τον Λαπροβίτολα να συνεχίζει να είναι θετικός, η Ρεάλ πήρε το προβάδισμα στο ματς μετά από πολλή ώρα και βρέθηκε στο +3 (43-45 στο 26′). Οι δύο ομάδες άρχισαν να ζεσταίνονται, έβαλαν τα σουτ και βρήκαν ρυθμό συγκριτικά με τα πρώτα 20 λεπτά της αναμέτρησης, με την Ρεάλ να συντηρεί ένα προβάδισμα 5 πόντων (51-56 στο 30′). Με την έναρξη της τέταρτης και τελευταίας περιόδου, η Βιλερμπάν μείωσε στους δύο, ισοφάρισε με τον Κόουλ και προσπέρασε στη συνέχεια με βολές του Ντιότ.

Η Ρεάλ επέστρεψε, προσπέρασε με τρεις και με τρία λεπτά στο ρολόι ήταν ένα βήμα πιο κοντά στη νίκη. Η Βιλερμπάν ωστόσο δεν είχε πει την τελευταία της λέξη, μείωσε στον πόντο με τον Λάιτι αλλά η Ρεάλ με τρίποντο του Αμπάλντε έκανε το 63-69 και έκανε αποφασιστικό βήμα για την κατάκτηση του ματς. Οι γηπεδούχοι μείωσαν στον πόντο, 13 δευτερόλεπτα πριν το τέλος, ωστόσο η Ρεάλ κατάφερε να φύγει με το αποτέλεσμα που ήθελε.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Πουκλ, Πιράντι, Κλιβάζ.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-20, 37-32, 51-56, 71-74.

ΒΙΛΕΡΜΠΑΝ: Καουντί 2, Λακόμπ 4, Ντιό 12 (3/6 τρίποντα, 5 ασίστ), Φαλ 4 (10 ριμπάουντ, 5 μπλοκ), Λάιτι 13 (1), Γιαμπουσελέ 13 (3/7 τρίποντα), Κόουλ 18 (4/11 δίποντα, 2/4 τρίπντα, 4/6 βολές).

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ: Κοζέρ (0/4 σουτ), Αμπάλντε 11 (3/3 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Τάιους 2, Λαπροβίτολα 12 (2/7 τρίποντα), Αλοθέν, Ντεκ 8 (1), Γκαρούμπα 9 (1/5 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Κάρολ 7 (1), Ταβάρες 8 (7 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα), Τόμπκινς 13, Τέιλορ 4.

Τα ομαδικά στατιστικά της Βιλερμπάν: 17/34 δίποντα, 9/24 τρίποντα, 10/12 βολές, 32 ριμπάουντ (21 αμυντικά, 11 επιθετικά), 12 ασίστ, 4 κλεψίματα, 16 λάθη, 5 μπλοκ.

Τα ομαδικά στατιστικά της Ρεάλ Μαδρίτης: 19/33 δίποντα, 8/26 τρίποντα, 12/15 βολές, 35 ριμπάουντ (22 αμυντικά, 13 επιθετικά), 11 ασίστ, 9 κλεψίματα, 16 λάθη, 1 μπλοκ.

Οι επόμενες υποχρεώσεις των ομάδων: Η επόμενη εβδομάδα περιλαμβάνει δύο αγώνες για την κάθε ομάδα με την Βιλερμπάν να έχει δύο ματς εκτός έδρας κόντρα στη Χίμκι (31/3, 20:00) και τη Ζενίτ (2/4, 20:00). Απ’ την άλλη, η Ρεάλ Μαδρίτης φιλοξενεί την Εφές (30/3, 20:00), ενώ τρεις μέρες μετά υποδέχεται τον Ολυμπιακό (2/4, 22:00).