Australian Open: Ο Μπαουτίστα Αγούτ σταμάτησε τον Μάρεϊ
21/01/2023 15:50

O Ρομπέρτο Μπαουτίστα Αγούτ νίκησε  με 6-1, 6-7(7), 6-3, 6-4  τον Άντι Μάρεϊ, μετά από 3 ώρες και 22 λεπτά στη «Margaret Court Arena», εξασφαλίζοντας την πρόκριση για τον 4ο γύρο («φάση των «16») του Australian Open για 5η φορά στην καριέρα του.

Ο Ισπανός σταμάτησε τον πρώην Νο 1 της παγκόσμιας κατάταξης, ο οποίος μετά από συνεχόμενες νίκες σε πέντε σετ επί των Ματέο Μπερετίνι και Θανάση Κοκκινάκη, κουρασμένος, αγωνίστηκε σκληρά, αλλά σταδιακά έδειξε να υποχωρεί κατά του αγώνα.

Με το κοινό σταθερά να του δείχνει την υποστήριξή του, ο Μάρεϊ έσπασε το σερβίς του Μπαουτίστα Αγούτ στο πρώτο game του τέταρτου σετ για να αυξήσει τις ελπίδες για την ισοφάριση του αγώνα, αλλά κατέληξε να σπαταλήσει το προβάδισμα 2-0 πριν χάσει το σερβίς στο ένατο game.

Ο Σκωτσέζος στη συνέχεια προσπάθησε με όλες τις δυνάμεις του, αλλά στο τέλος δεν κατάφερε να αποφύγει  τους τρελούς πανηγυρισμούς του Ισπανού, ο οποίος θα παίξει τον Αμερικανό Τόμι Πολ για μια θέση στα προημιτελικά.