Ο Κλάιμπερν «κράτησε» την Εφές όρθια (Αποτελέσματα)
24/02/2023 23:19

Η Βιλερμπάν γύρισε από το -11 του 30ού λεπτού, πήρε προβάδισμα τριών πόντων στο τελευταίο λεπτό, αλλά η Αναντολού Εφές ήταν αυτή που χαμογέλασε στο τέλος. Ο λόγος; Είχε τον Γουίλ Κλάιμπερν, ο οποίος έβαλε τέσσερις βολές κι έβγαλε την τελευταία άμυνα του αγώνα, για να υπογράψει το διπλό (90-89) των Πρωταθλητών Ευρώπης.

Η Αναντολού Εφές υπέστη αγωνιστική καθίζηση στην τελευταία περίοδο στο Astroballe, είδε το +11 να κάνει φτερά και να βρίσκεται με την πλάτη στον τοίχο στο τελευταίο λεπτό, αλλά δεν το πλήρωσε. Παρά τη μεγάλη εμφάνιση του Ντι Μποστ στο κλείσιμο της αναμέτρησης, η παρουσία του Γουίλ Κλάιμπερν διασφάλισε την τουρκική νίκη σε γαλλικό έδαφος. Με 4/4 βολές και ένα κλέψιμο στην τελευταία κατοχή της Βιλερμπάν, ο Γουίλ Κλάιμπερν χάρισε τη νίκη – ανάσα στην Αναντολού Εφές, η οποία βρίσκεται πλέον σε απόσταση βολής από την οκτάδα.

Όλα αυτά σε ένα παιχνίδι από το οποίο απουσίασε ο Βασίλιε Μίτσιτς. Ο εκ των ηγετών της Αναντολού Εφές είχε χαρακτηριστεί ως αμφίβολος τις προηγούμενες ημέρες, κάτι που επιβεβαιώθηκε στην πράξη αφού δεν ντύθηκε για να αγωνιστεί.

Ο αγώνας:

Το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο στο πρώτο μέρος, κυρίως επειδή η Αναντολού Εφές αδυνατούσε να αμυνθεί με συνέπεια στην περιφέρεια. Ο Νάντο Ντε Κολό έκανε σπουδαία δουλειά για τη Βιλερμπάν, είτε σκοράροντας είτε δημιουργώντας και οδήγησε τη γαλλική ομάδα στα αποδυτήρια, έχοντας το προβάδισμα (49-45). Ο Εργκίν Αταμάν προσπαθούσε να βρει τρόπους για να καλύψει το κενό του Βασίλιε Μίτσις, κάτι που συνέβη κατά βάση στο τρίτο δεκάλεπτο. Ο Σέιν Λάρκιν με τον Ροντρίγκ Μπομπουά έκαναν ένα βήμα μπροστά, ο Γουίλ Κλάιμπερν ακολούθησε το παράδειγμά τους κι από την στιγμή που πλέον η τουρκική άμυνα απέδιδε στον επιθυμητό βαθμό, όλα ήρθαν τούμπα.
Κάτι που ήταν εμφανές από το +11 (61-72) της τρίτης περιόδου, στην οποία η Βιλερμπάν είχε 4/16 τρίποντα (25%).

Το παιχνίδι μόνο εύκολο δεν ήταν όμως για τους Πρωταθλητές Ευρώπης, παρά το διψήφιο προβάδισμα. Οι γηπεδούχοι ανέβασαν κατακόρυφα την ένταση στην άμυνα, οδηγώντας τους παίκτες του Εργκίν Αταμάν είτε σε λάθη είτε σε άσχημα σουτ. Μία συνθήκη που έδωσε την αφορμή στη Βιλερμπάν να φέρει τούμπα το παιχνίδι και από το -11 του 30ού λεπτού να φτάσει στο +3 (86-83) με 1’57” για το φινάλε. Την κρίσιμη ώρα όμως, η ομάδα που είχε τον Γουίλ Κλάιμπερν ήταν αυτή που χαμογέλασε. Ο φόργουορντ της Αναντολού Εφές πήρε την ευθύνη στις δύο τελευταίες τουρκικές κατοχές, κέρδισε φάουλ σε αμφότερες περιπτώσεις, έβαλε τέσσερις βολές και ξανάδωσε το προβάδισμα στην Αναντολού Εφές (89-90).

Η Βιλερμπάν είχε τον τελευταίο λόγο με 5.5” για το τέλος, αλλά ξανά ο Γουίλ Κλάιμπερν δήλωσε «παρών». Έβγαλε την άμυνα (κλέψιμο) πάνω στον Ντι Μποστ και διασφάλισε τη νίκη στο Astroballe.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-23, 49-45, 61-72, 89-90.

ΒΙΛΕΡΜΠΑΝ (Πάρκερ): Μάθιους 7 (1), Μποστ 7 (1/5 τρίποντα, 6 ασίστ), Ντιό 7 (1), Τάιους 7, Ρισασέ 5 (1), Ντε Κολό 20 (7/9 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 3/3 βολές, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα), Φαλ 15 (6/7 δίποντα, 3/4 βολές, 5 ριμπάουντ), Λάιτι 4, Ομπασόχαν 9, Πονς 8 (2/3 τρίποντα, 4 ριμπάουντ).

ΑΝΑΝΤΟΛΟΥ ΕΦΕΣ (Αταμάν): Λάρκιν 16 (4/8 τρίποντα, 5 ασίστ, 4 λάθη), Μπομπουά 12 (2), Σίνγκλετον 1 (4 ριμπάουντ), Μπράιαντ 14 (5/6 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 1/2 βολές, 10 ριμπάουντ), Γκαζί, Κλάιμπερν 20 (3/4 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 8/11 βολές), Πλάις 9, Εμπαγιέ 8 (2), Ζίζιτς 8 (4/4 δίποντα, 0/2 βολές, 7 ριμπάουντ), Ντάνστον 2.