Στο τέλος χαμογέλασε το Πανεπιστήμιο Λευκωσίας!
24/10/2023 16:06

Με το δεξί άρχισε τις υποχρεώσεις του το Πανεπιστήμιο Λευκωσίας στο φούτσαλ γυναικών, όπου κέρδισε το Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο με 3-1 στην πρεμιέρα του φετινού πρωταθλήματος.

Τα κορίτσια και των δύο Πανεπιστημίων είχαν όρεξη για ποδόσφαιρο, πάλεψαν με όλες τους τις δυνάμεις και σπατάλησαν πολλές ευκαιρίες για να σκοράρουν. Στο α’ ημίχρονο, ξεχείλιζε το πάθος και η ένταση από τα δύο Πανεπιστήμια. Χάθηκαν πολλές ευκαιρίες μπροστά από τις δύο εστίες, ωστόσο το Πανεπιστήμιο Λευκωσίας κατάφερε να προηγηθεί με την Κάρολιν Μαρξ. Εντούτοις, το Ευρωπαϊκό δεν το έβαλε κάτω και με γκολ της Νικολέττας Κοολορώτια κατάφερε να φέρει το ματς τα ίσα μόλις πριν τη λήξη του α’ ημιχρόνου.

Η ισοφάριση πριν τη λήξη έφερε άλλα δεδομένα στο β’ ημίχρονο. Το Πανεπιστήμιο Λευκωσίας, ρίσκαρε, πίεσε και στο τέλος ανταμείφθηκε. Η καλύτερη παίκτρια του αγώνα, η Καρόλιν Μαρξ διπλασίασε τα προσωπικά της τέρματα αλλά και της ομάδας της, με την Κωνσταντίνα Φιλύτερω να υπογράφει λίγο πριν το τέλος τη νίκη του Πανεπιστήμιου Λευκωσίας.

Την επόμενη αγωνιστική στον χώρο θα μπει και η ομάδα του Πανεπιστημίου Κύπρου, όπου θα αντιμετωπίσει το Πανεπιστήμιο Λευκωσίας