NBA: Μυθικός Ντόντσιτς, διέλυσε με 50άρα τους Σανς
26/12/2023 08:21

Αδιανόητα πράγματα από τον Λούκα Ντόντσιτς, που ντύθηκε… Άγιος Βασίλης ανήμερα των Χριστουγέννων και διελυσε με 50 πόντους και 14 ασίστ τους Σανς, οδηγώντας τους Μάβερικς στην νίκη με 128-114.

Ο Λούκα Ντόντσιτς μπήκε στο παρκέ για τον αγώνα των Μάβερικς με τους Σανς στο Φοίνιξ ξέροντας ότι χρειαζόταν 11 πόντους για να σπάσει το φράγμα των 10.000 πόντων στην καριέρα του. Χρειάστηκε 7 λεπτά και 8 δευτερόλεπτα για να τα καταφέρει. Τελικά το… κοντέρ σταμάτησε στους 50 (!) πόντους και οι Μάβερικς άλωσαν με 114-128 το Φοίνιξ!

Σε μία ονειρεμένη βραδιά, ο Ντόντσιτς έκανε ό,τι ήθελε σε όλο το ματς και τελείωσε τον αγώνα με 50 πόντους (3η καλύτερη επίδοση στην ιστορία του NBA τα Χριστούγεννα), 7/9 δίποντα, 8/16 τρίποντα (ισοφάριση καλύτερης επίδοσης στην ιστορία του NBA τα Χριστούγεννα), 12/12 βολές, 6 ριμπάουντ, 14 ασίστ, 4 κλεψίματα και 3 κοψίματα σε 44 λεπτά συμμετοχής!

Ήταν ένα χριστουγεννιάτικο σόου αντίστοιχο του… Άγιου Βασίλη για τον Ντόντσιτς με τα δώρα των Μάβερικς, που είχε για συμπαραστάτες τους Ντέρικ Τζόουνς (23 πόντοι), Ντέρικ Λαίβλι (20 πόντοι, 10 ριμπάουντ) και Τιμ Χάρνταγουεϊ (18 πόντοι). Για τους Σανς, ο Γκρέισον Άλεν είχε 32 πόντους και ο Τσιμέζου Μέτου 23 πόντους, ενώ ο Ντέβιν Μπούκερ έμεινε στους 20 πόντους με 6/14 σουτ και ο Κέβιν Ντουράντ στους 16 πόντους με 4/11 σουτ και 6 λάθη.