Βίρτους – Βιλερμπάν 73-63: Η Μπολόνια ξύπνησε στην τέταρτη περίοδο και γλίτωσε!
18/01/2024 23:24

Η Βιλερμπάν άγγιξε την υπέρβαση για τρεις περιόοδους, όμως η Βίρτους Μπολόνια ξύπνησε στο τελευταίο δεκάλεπτο, έτρεξε επιμέρους 28-9 και πήρε τελικά την νίκη με 73-63.

Μετά τις δύο ήττες της περασμένης διαβολοβδομάδας από Μακάμπι και Εφές, η Βίρτους Μπολόνια λίγο έλειψε να πάθει μεγάλο κάζο από την ουραγό Βιλερμπάν. Η ομάδα του Λούκα Μπάνκι βρέθηκε να χάνει μέχρι και με 11 πόντους (39-50, 27′), αλλά ξύπνησε στην τελευταία περίοδο, έτρεξε επιμέρους 28-9 και πήρε τελικά την νίκη με 73-63.

Ο αγώνας:

Η Μπολόνια μπήκε καλύτερα στο ματς και βρέθηκε στο +10 (17-7) μετά από 9 αγωνιστικά λεπτά. Η Βιλερμπάν άρχισε, όμως, να ανεβάζει στροφές και έφερε το σκορ στα ίσια (24-24) λίγο πριν το 17΄, ενώ πήγε τελικά στα αποδυτήρια έχοντας πάρει προβάδισμα πέντε πόντων (27-32, 20′). Σε αυτό το διάστημα ο Γιουσούφα Φαλ είχε 12 πόντους, 6 ριμπάουντ και ο Πάρις Λι 5 πόντους, 7 ασίστ, 3 κλεψίματα.

Μέχρι το 25’30” οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να αυξήσουν το προβάδισμά τους σε διψήφιο επίπεδο (34-44), ενώ μπαίνοντας στην τελευταία περίοδο βρίσκονταν στο +9 (45-54, 30′). Η κατάσταση άλλαξε, βέβαια, άρδην εκεί, με την ομάδα του Λούκα Μπάνκι να κάνει το μεγάλο ξέσπασμα τρέχοντας επιμέρους για 20-3 μέχρι το 38′ για να πάρει το πάνω χέρι (65-57) και να κλειδώσει την νίκη.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Περούγκα, Περάντι, Σίλβα
ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-10, 27-32, 45-54, 73-63.