Μπόρνμουθ – Λίβερπουλ 0-4: Άνετο πέρασμα και κορυφή
21/01/2024 20:33

Η Λίβερπουλ τα βρήκε σκούρα στο πρώτο μέρος, αλλά στο δεύτερο καθάρισε με τεσσάρα την Μπόρνμουθ στο Vitality Stadium. Μεγάλος πρωταγωνιστής για την ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ ο Ντιόγκο Ζότα που σημείωσε δύο γκολ και μοίρασε μια ασίστ!

Η Λίβερπουλ πέτυχε την τρίτη διαδοχική νίκη της στην Premier League, καθώς πέρασε εύκολα από την έδρα της Μπόρνμουθ επικρατώντας με 4-0.

Στο πρώτο μέρος οι παίκτες του Γιούργκεν Κλοπ είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων, αλλά δημιούργησαν ελάχιστες καλές φάσεις στα αντίπαλα καρέ των “κερασιών” και τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 0-0. Η μοίρα της άλλαξε στο δεύτερο 45λεπτο, καθώς ήταν καταιγισιτκή. Αρχικά προηγήθηκε με τον Νούνιες στο 49′, μετά από ωραία επίθεση των “Reds” και πάσα του Ντιόγκο Ζότα. Στη συνέχεια ο Πορτογάλος φορ πήρε τη σκυτάλη των γκολ, σημειώνοντας δύο. Αρχικά έκανε το 2-0 με ωραίο τελείωμα στο 71′ και εννιά λεπτά μετά έκανε το 3-0.

Το κερασάκι στην τούρτα έβαλε ο Νούνιες στο 90+3′, διαμορφώνοντας το τελικό σκορ. Η Λίβερπουλ με αυτούς τους τρεις βαθμούς κράτησε τη θέση της στην κορυφή, έχοντας 48 βαθμούς, ενώ η Μπόρνμουθ έχει 25 βαθμούς.

Τα αποτελέσματα της 21ης αγωνιστικής:
Μπέρνλι – Λούτον 1-1 (36′ Αμντουνί / 90+2′ Μόρις)
Τσέλσι – Φούλαμ 1-0 (45+3′ Πάλμερ)
Νιούκαστλ – Μάντσεστερ Σίτι 2-3 (35′ Ίσακ, 37′ Γκόρντον / 26′ Σίλβα, 74′ Ντε Μπρόινε, 90+1′ Μπομπ)
Έβερτον – Άστον Βίλα 0-0
Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ – Τότεναμ 2-2 (3′ Χόιλουντ, 40′ Ράσφορντ / 19′ Ρισάρλιζον, 46′ Μπεντανκούρ)
Άρσεναλ – Κρίσταλ Πάλας 5-0 (11′ Γκάμπριελ, 37′ Χέντερσον (ΑΥΤ.) 59′ Τροσάρ, 90+4′, 90+6′ Μαρτινέλι)
Μπρέντφορντ – Νότιγχαμ 3-2 (19′ Τόνεϊ, 58′ Μι, 68′ Μοπέ / 3′ Ντανίλο, 65′ Γουντ)
Σέφιλντ Γιουνάιτεντ – Γουέστ Χαμ 2-2 (44′ Ντίαζ, 90+13′ ΜακΜπέρνι – 28′ Κορνέτ, 79′ Γουόρντ-Πρόουζ)
Μπόρνμουθ – Λίβερπουλ 0-4 (49′, 90+3′ Νούνιεζ, 71′, 80′ Ζότα)