Ζάλγκιρις – Παναθηναϊκός 80-68: Πληγώθηκε από τα λάθη του και ήρθε η γκέλα!
02/02/2024 22:01

Κακή εκτός έδρας ήττα (80-68) από τη Ζάλγκιρις Κάουνας για τον Παναθηναϊκό AKTOR στην 25η αγωνιστική της EuroLeague. Η ομάδα του Αταμάν πληγώθηκε από τα νεκρά της διαστήματα στην επίθεση, αλλά και τα 15 λάθη της.

Ο Παναθηναϊκός AKTOR πληγώθηκε από τα λάθη του και τα νεκρά διαστήματά του στην επίθεση, γνωρίζοντας εκτός έδρας ήττα με 80-68 από τη Ζάλγκιρις Κάουνας στο πλαίσιο της 25ης αγωνιστικής της EuroLeague.

Η ομάδα του Εργκίν Αταμάν έπεσε έτσι στο 15-10, ενώ εκείνη του Αντρέα Τρινκιέρι, που πήρε δεύτερη μεγάλη νίκη σε αυτή τη διαβολοβδομάδα μετά από εκείνη απέναντι στην Αναντολού Εφές, βελτίωσε το ρεκόρ της σε 10-15. Ο Τούρκος τεχνικός είχε κρούση τον κώδωνα του κινδύνου για την επίθεση της ομάδας του μετά την νίκη επί της Αρμάνι, αλλά τελικά έγινε μάντης κακών.

Ο MVP:
Ο Κίναν Έβανς χάρισε μία μοναδική παράσταση στο κοινό που γέμισε ασφυκτικά για ένα ακόμα παιχνίδι τη Zalgirio Arena, μετρώντας 24 πόντους (5/6 δίποντα, 4/5 τρίποντα, 2/3 βολές), 3 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 5 κλεψίματα για να φτάσει τις 35 μονάδες στο ranking.

Ο αγώνας:
Ο Λαουρίνας Μπιρούτις έβαλε πολύ δύσκολα στην άμυνα του Παναθηναϊκού AKTOR στο ξεκίνημα του αγώνα, βάζοντας 10 γρήγορους πόντους με 5/5 δίποντα μέσα σε 7 λεπτά, για βοηθήσει τη Ζάλγκιρις να προηγηθεί με 20-16. Η περίοδος έληξε όμως με τις δύο ομάδες ισόπαλες στο 25-25, με τον Κέντρικ Ναν να έχει ήδη 13 πόντους (3/3 τρίποντα) και τον Μάριους Γκριγκόνις άλλους 10 (2/2 τρίποντα).

Η σκυτάλη του σκοραρίσματος πέρασε στον Ματίας Λεσόρ, ο οποίος έβαλε 9 από τους 13 πόντους του τριφυλλιού στη δεύτερη περίοδο. Σε αυτό το διάστημα οι γηπεδούχοι κατέβασαν 12 ριμπάουντ, εκ των οποίων τα 5 επιθετικά, γεγονός που τους επέτρεψε να ελέγξουν το ρυθμό και να πάνε στα αποδυτήρια με μία διαφορά 6 πόντων (44-38, 20′).

Ο Παναθηναϊκός κατάφερε να μαζέψει τη διαφορά και να μείνει σε απόσταση βολής μέχρι το 24’30” (54-52). Από εκείνο το σημείο και για τα επόμενα 3 λεπτά οι πράσινοι έπαθαν ξανά επιθετικό μπλακ άουτ. Ο Κέντρικ Ναν έδωσε ξανά τη λύση, με ένα τρίποντο και ένα κερδισμένο αντιαθλητικό φάουλ από τον Άρνας Μπουτκεβίτσιους, για να γράψει το 59-56 (28’18”), όμως η Ζάλγκιρις έκλεισε την τρίτη περίοδο με ένα 5-0 για να ξεφύγει με 64-56 (30′).

Η ομάδα του Αντρέα Τρινκιέρι πήρε το πρώτο της διψήφιο προβάδισμα στο ματς στα 6’29” πριν το φινάλε (68-58). Ο Εργκίν Αταμάν κάλεσε time-out για να της κόψει το ρυθμό, όμως με την επιστροφή στο παρκέ ο Κέντρικ Ναν υπέπεσε στο 5ο του λάθος και ο Έβανς έγραψε το 70-58. Με πέντε ακόμα πόντους του Ναν οι πράσινοι πλησίασε σε 74-67 στα 3’20” πριν το τέλος. Από εκεί και πέρα όμως η ελληνική ομάδα δεν είχε τον τρόπο για να κάνει κάτι καλύτερο, γνωρίζοντας μια κακή ήττα.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 25-25, 44-38, 64-56, 80-68

ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ (Τρινκιέρι): Έβανς 24 (5/6 δίποντα, 4/5 τρίποντα, 2/3 βολές, 3 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 5 κλεψίματα), Λεκαβίτσιους , Χέιζ 2 (7 ριμπάουντ) , Γκιεντράιτις 7 (1) , Σμιτς 10 (3 λάθη) , Μπιρούτις 12 , Σάμνερ 3 (1/5 τρίποντα), Ντίμσα 2 , Λαβρινοβίτσιους , Μάνεκ 8 (2) , Μπουτκεβίτσιους 2 (9 ριμπάουντ) , Ουλάνοβας 10 (5 ριμπάουντ, 3 ασίστ)

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ AKTOR (Αταμάν): Καλαϊτζάκης , Βιλντόσα (5 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 2 κλεψίματα, 2 λάθη) , Μωραΐτης , Παπαπέτρου, Γκραντ 7 (1/5 τρίποντα, 3 ασίστ) , Ναν 26 (5/9 δίποντα, 5/7 τρίποντα, 1/1 βολή, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα, 7 λάθη), Λεσόρ 14 (7 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 λάθη) , Αντετοκούνμπο (2 ριμπάουντ), Γκριγκόνις 15 (2/3 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 2/2 βολές, 2 ριμπάουντ, 2 ασίστ) , Ερνανγκόμεθ 3 (2 ριμπάουντ) , Μήτογλου 3 (3 ριμπάουντ)