Βαλένθια-Αλμερία 2-1: Δυσκολεύτηκε, αλλά επέστρεψε στις νίκες
03/02/2024 17:40

Η Βαλένθια συνήλθε άμεσα μετά την κακή εμφάνιση και την ήττα στο «Μετροπολιτάνο» από την Ατλέτικο (2-0) και παρ΄ ότι έκανε τα εύκολα δύσκολα κατάφερε να επικρατήσει με 2-1 της ουραγού και «καταδικασμένης» (εκτός θαύματος) Αλμερία, πετυχαίνοντας το 5ο «τρίποντο» στα τελευταία 6 ματς που έχει δώσει.

Η «σεμνή τελετή» στο «Μεστάγια», όπου η Βαλένθια έχει να ηττηθεί από τα τέλη του περασμένου Σεπτεμβρίου (27/09) και το 0-1 από τη Σοσιεδάδ, φάνηκε να τελειώνει από το πρώτο 45λεπτο και συγκεκριμένα πριν τη συμπλήρωση του 25λεπτου.

Οι «νυχτερίδες»… βρήκαν δύο γρήγορα γκολ με τους Ντούρο και Γιάρεμτσουκ, ωστόσο, πίστεψαν ότι θα έκαναν «περίπατο» με αποτέλεσμα να «κατεβάσουν ταχύτητα» και να δώσουν χώρο στους φιλοξενούμενους.

Οι παίκτες της Αλμερία κατάφεραν να μειώσουν με το ξεκίνημα του β΄ μέρους (50΄ Αρίμπας) και να βάλουν… φωτιά στο παιχνίδι. Οι γηπεδούχοι, που έχασαν πέναλτι με τον Πεπέλου στο 61΄, αφυπνίστηκαν και τελικά πήραν τους τρεις βαθμούς που τους δίνουν το δικαίωμα να παραμείνουν γερά στο παιχνίδι της εξόδου στην Ευρώπη.

Στο 90΄+2 ο Λέο Μπαπτιστάο άφησε με 10 παίκτες την Αλμερία, καθώς αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα.