ΟΦΗ – Κηφισιά 1-2: Άλωσε το Γεντί Κουλέ και ανάσανε με υπογραφή Οζέγκοβιτς
04/02/2024 17:58

Η Κηφισιά πανηγύρισε σπουδαίο διπλό στο Ηράκλειο, επικρατώντας 2-1 του ΟΦΗ παίρνοντας την πρώτη της νίκη για το 2024. Δύο γκολ πέτυχε ο Οζέγκοβιτς (10′, 64′), μείωσε ο Αποστολάκης στο 71′.

Ένα σπουδαίο διπλό πανηγύρισε η Κηφισιά. Η ομάδα των Βορείων Προαστίων επικράτησε 2-1 του ΟΦΗ στο Ηράκλειο για την 21η αγωνιστική της Super League. Κάπως έτσι, πήρε το πρώτο τρίποντο της το 2024 και πρώτη εκτός έδρας νίκη στην πρώτη κατηγορία στην ιστορία της, στο ντεμπούτο του Κώστα Μπράτσου στον πάγκο. Μόλις στο 10ο λεπτό με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι, ο Οζέγκοβιτς άνοιξε το σκορ. Στο 64′ ο Σέρβος διπλασίασε τα τέρματα των φιλοξενούμενων, με τον ΟΦΗ να μειώνει στο 71ο λεπτό με τον Γιάννη Αποστολάκη. Η Κηφισιά πήρε μεγάλη ανάσα, καθώς έφτασε τους 15 πόντους και έπιασε τον Παναιτωλικό, ενώ είναι στο -1 από τον Βόλο. Οι Κρητικοί πλέον είναι στο +5 από την επικίνδυνη ζώνη και ανησυχούν.

Το ματς:
Το παιχνίδι ξεκίνησε ιδανικά για την Κηφισιά. Στο 3′ ο Τεϊσέιρα είχε μεγάλη ευκαιρία με άστοχη εκτέλεση μέσα από την περιοχή, ενώ λίγο αργότερα, γυριστή κεφαλιά του Οζέγκοβιτς μέσα από την περιοχή πέρασε άουτ. Στο 8ο λεπτό ο Ματέους Σάντος έκανε μία εξαιρετική κούρσα από το κέντρο του γηπέδου, πάτησε στην περιοχή, ανατράπηκε από τον Μπρεσάν και ο διαιτητής έδειξε την άσπρη βούλα. Ο Οζέγκοβιτς ανέλαβε την εκτέλεση, έστειλε από την άλλη πλευρά τον Μπάουμαν και έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του. Η Κηφισιά συνέχιζε να είναι πιο απειλητική και στο 18′ είχε ακόμη μία καλή στιγμή με σουτ του Μενέντες, το οποίο έφυγε για λίγο άουτ. Στο 24′ ο Ματέους Σάντος προκάλεσε εκ νέου “πονοκέφαλο” στην άμυνα των Κρητικών, με τον Τοράλ να διώχνει κόρνερ.

Στο 45+2′ ο ΟΦΗ, ο οποίος δεν μπορούσε να βρει επιθετικές λύσεις, απείλησε με τον Ριέρα, ο οποίος στη συνέχεια έπεσε μέσα στην περιοχή. Έγινε έλεγχος στο VAR για ενδεχόμενο πέναλτι, όμως τελικά δόθηκε οφσάιντ. Έτσι, η Κηφισιά πήγε στα αποδυτήρια έχοντας προβάδισμα ενός τέρματος.

Στο δεύτερο μέρος, ο Πέπε Μελ προχώρησε σε αλλαγές, προκειμένου να κάνει την ομάδα του πιο επιθετική. Δίχως αποτέλεσμα ωστόσο, με την Κηφισιά να έχει τον έλεγχο του προβαδίσματος από το πρώτο μέρος. Μάλιστα, κατάφερε να βρει και δεύτερο γκολ. Ο Σάντος κέρδισε την κατοχή από τον Λάρσον, η μπάλα έφτασε στον Μενέντες, ο οποίος αριστερά της περιοχής ταλαιπώρησε την άμυνα του ΟΦΗ, έκανε το γέμισμα και ο Οζέγκοβιτς ελεύθερος σκόραρε.

Στο 71ο λεπτό ο ΟΦΗ επέστρεψε στο παιχνίδι. Ο Νέιρα εκτέλεσε κόρνερ από τα δεξιά, ο Αποστολάκης στο πρώτο δοκάρι βρήκε την μπάλα με την πλάτη και η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα. Οι Κρητικοί στη συνέχεια επιχείρησαν να απειλήσουν με τον Τοράρινσον στο 75′ και με σουτ του Νέιρα στο 90+6′. Έτσι, η Κηφισιά κατάφερε να κρατήσει το ιστορικό τρίποντο έως το φινάλε.

ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ:

ΟΦΗ: Μπάουμαν, Λάρσον, Μπρεσάν (37′ Λαμπρόπουλος), Βούρος, Τοράρινσον, Μεγιάδο (53′ Μπάκου), Γκαγέγος, Ριέρα (53′ Φελίπε), Τοράλ (46′ Μπάκιτς), Αποστολάκης, Ισέκα
ΚΗΦΙΣΙΑ: Αναγνωστόπουλος, Γκόμπελιτς, Τσάπαν (90+1′ Λαντρ), Τεϊσέιρα, Μιλίτσεβιτς, Σολόα (90+2′ Καναντίγια), Βαφέας, Σάντος, Μενέντες (77′ Μποτία), Μπιφούμα (61′ Ίλιεφ), Οζέγκοβιτς (77′ Τετέι).