OPAP Basket League: Θεαματική νίκη για την Ανόρθωση με «μεγάλη» διαφορά
14/02/2024 22:44

Με νικήτρια την Ανόρθωση ολοκληρώθηκε η αναμέτρηση που έγινε στο Λευκόθεο, σε παιχνίδι που ήταν για τη 19η αγωνιστική στην 1η φάση της ΟΠΑΠ Basket League.

Φθάνοντας στην 8η διαδοχική της νίκη, η Ανόρθωση έφθασε στη νίκη, κερδίζοντας με 131-80 και είχε για κορυφαίο τον Skinner (19 πόντοι, 5/5 δίποντα, 3/3 τρίποντα, 6 ριμπάουντ). Η Ανόρθωση απέκτησε από την αρχή ένα σαφές προβάδισμα, λόγω ευστοχίας, αλλά και του γρήγορου ρυθμού που είχε επιβάλει στο παιχνίδι.

Με κύριο της εκτελεστικό όπλο τον Skinner, η ομάδα της Αμμοχώστου, αύξανε συνεχώς το προβάδισμα της, του οποίου η τιμή είχε φθάσει στους 17 πόντους, όταν έκλεισε η 1η περίοδος, χρονικό σημείο στο οποίο η Ανόρθωση προηγήθηκε με 31-14. Στα αρχικά χρονικά σημεία της 2ης περιόδου, η διαφορά συντηρήθηκε σε επίπεδα γύρω από το +15, πάντα για την Ανόρθωση, ενώ ο ρυθμός ήταν κάπως πιο αργός, σε σχέση με την 1η περίοδο.

Όμως λίγο μετά το 15` η Ανόρθωση ανέβασε το προβάδισμα της στο +22, όταν προηγήθηκε με 50-28, ενώ το παιχνίδι, απέκτησε και πάλι έναν γρήγορο ρυθμό, με την Ανόρθωση να εξακολουθεί να βρίσκει αρκετές λύσεις και έτσι, στο τέλος του ημιχρόνου, προηγήθηκε με 66-41.

Στην αρχή της 3ης περιόδου, η διαφορά ανέβηκε στο +36 (77-41), πάντα για την Ανόρθωση, η οποία και στη συνέχεια εύρισκε στόχο, με την τιμή της διαφοράς να παραμένει σταθερά πάνω από τους 30 πόντους ενώ με την ολοκλήρωση του 3ου κομματιού της αναμέτρησης, οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 102-67.

Ουσιαστικά, τα πάντα είχαν κριθεί, αν και απέμενε ακόμη μια περίοδος για την ολοκλήρωση της αναμέτρησης. Άλλωστε η διαφορά ήταν αρκετά μεγάλη. Λίγο μετά την έναρξη της 4ης περιόδου, η διαφορά, ξεπέρασε το +40, όταν το σκορ πήγε στο 111-69. Η Ανόρθωση, συνεχίζοντας να βρίσκει λύσεις, τελικά έφθασε στη νίκη με σκορ 131-80.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 14-31, 41-66, 67-102, 80-131.

ΠΑΕΕΚ (Ευριπίδης Ανδρέου): Day 7, Sunders 9 (3), Ανδρέου 13 (2), Παφίτης 9 (3), Βασιλείου 16 (4), Πογιατζής 6 (2), Πάντζιαρος, Κακκούρας 2, Γαβρίήλ 18 (4).

Ανόρθωση (Αντώνης Κωνσταντινίδης): Taylor 9, Βάρσος 11 (3), Μόουσα 13 (2), Horton 20 (4), Skinner 19 (3), Τρετιάκοβ 7 (1), Ελευθερίου 9 (3), Talton 14 (4), Τομπάζος 6 (2), Μαραγκός 17 (3), Νοταρίδης 2, Μαυρομμάτης 4.