«Απόδραση» της Μπαρτσελόνα ξανά με πέναλτι στο 90’+7’!
17/02/2024 22:05

Με πέναλτι του Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι στο 90’+7’, η Μπαρτσελόνα «απέδρασε» από την έδρα της Θέλτα (2-1) όπως και κόντρα στην Λας Πάλμας και παρέμεινε μόνη τρίτη στη La Liga – Η Οσασούνα… βύθισε και άλλο την Κάντιθ (2-0).

Φλέρταρε για άλλη μια φορά με την «γκέλα», σε ένα γήπεδο άλλωστε όπου μετρούσε μόλις μια νίκη στα τελευταία εννέα επίσημα παιχνίδια της. Εν τέλει, με πέναλτι – γκολ του Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι στο έβδομο λεπτό των καθυστερήσεων, η Μπαρτσελόνα «απέδρασε» από το «Μπαλαΐδος» (2-1 την Θέλτα) και παρέμεινε μόνη τρίτη στη La Liga, στο -2 από την Τζιρόνα και στο -7 από την Ρεάλ Μαδρίτης, με ματς περισσότερο.

Χωρίς τους μέσους Κάρλος Ντοτόρ και Τζόναταν Μπαμπά ο Ράφα Μπενίτεθ, παρέταξε ό,τι καλύτερο διαθέτει σε αναζήτηση ενός θετικού αποτελέσματος για την ομάδα που διαθέτει την χειρότερη εντός έδρας επίθεση της κατηγορίας.

Ο Βίτορ Ρόκε, επιστρέφων από τιμωρία, ξεκίνησε για πρώτη φορά βασικός, με τον Τσάβι να διατηρεί τον 17χρονο Πάου Κουμπαρσί στο κέντρο της άμυνας και τον Αντρέας Κρίστενσεν και πάλι σε ρόλο αμυντικού χαφ.

Η Μπάρτσα είναι η ομάδα της La Liga που έχει πετύχει τα περισσότερα γκολ στις καθυστερήσεις (έφτασε αισίως τα έξι) και με αυτά παραμένει «ζωντανή» για το εισιτήριο της εξόδου στο Champions League και της επόμενης σεζόν. Γιατί για το πρωτάθλημα, ούτε λόγος…

Θέλτα (Ράφα Μπενίτεθ): Γουάιτα – Μινγκέθα (84’ Κέβιν Βάθκεθ), Στάρφελτ, Κάρλος Ντομίνγκεθ (46’ Ουνάι Νούνιεθ, Ρίστιτς (59’ λ. τρ. Μάνου Σάντσεθ) – Αγιέντε (77’ Σβέντμπεργκ), Τάπια, Μπελτράν, Ντε λα Τόρε – Άσπας, Λάρσεν (84’ Δουβίκας).

Μπαρτσελόνα (Τσάβι): Τερ Στέγκεν – Κουντέ, Αραούχο (46’ Ίνιγκο Μαρτίνεθ), Πάου Κουμπαρσί, Ζοάο Κανσέλο – Ντε Γιονγκ, Κρίστενσεν (58’ Γκιντογκάν), Πέδρι (75’ Φερμίν Λόπεθ) – Γιαμάλ (100’ Οριόλ Ρομέου), Λεβαντόφσκι, Βίτορ Ρόκε (58’ Ραφίνια).