Λίβερπουλ – Λούτον 4-1: Ανατροπή με μισή ομάδα και διαφορά ασφαλείας
21/02/2024 23:28

Η Λίβερπουλ επιβλήθηκε με ανατροπή της Λούτον παρά τις πολλές απουσίες και κρατήσει με διαφορά στην κορυφή της Premier League.

Η Λίβερπουλ τα χρειάστηκε απέναντι στη Λούτον, όμως κατάφερε να την υποτάξει με 4-1 έπειτα από ανατροπή και να διατηρηθεί επικεφαλής στη βαθμολογία της Premier League έπειτα από 26 αγωνιστικές.

Ο Γιούργκεν Κλοπ είχε πολλά αγωνιστικά προβλήματα πριν από το παιχνίδι και πρόσθεσε ακόμα δύο απουσίες την τελευταία στιγμή, αυτές των Μοχάμεντ Σαλάχ και Ντάργουιν Νούνιες (στον πάγκο και ο Κώστας Τσιμίκας). Η… πειραματική ενδεκάδα δεν λειτούργησε στο 1ο μέρος, με τη Λούτον να σκοράρει με τον Τσιντόζι Ογκμπένε και να κρατά το προβάδισμα μέχρι το 56ο λεπτό.

Οι «κόκκινοι» σφυροκοπούησαν στο 2ο μέρος και δικαιώθηκαν για την επιμονή τους στην επίθεση. Βίρτζιλ φαν Ντάικ και Κόντι Χάκπο σκόραραν μέσα σε δύο λεπτά και ο Λουίς Ντίας κλείδωσε τη νίκη στο 71′ για τους γηπεδούχους. Οι δύο προπονητές έκαναν αρκετές αλλαγές ύστερα από το 3-1, με τον Χάρβεϊ Έλιοτ να βρίσκει την ευκαιρία και να σκοράρει κι αυτός στο 90′.

Τα αποτελέσματα της 26ης αγωνιστικής:
Λίβερπουλ – Λούτον 4-1 (56′ Φαν Ντάικ, 58′ Χάκπο, 71′ Ντίας, 90′ Έλιοτ / 12′ Ογκμπένε).