NBA: «Στάση» στο Κλίβελαντ έκαναν οι Σέλτικς
06/03/2024 09:07
NBA

Οι Καβαλίερς κάλυψαν διαφορά 22 πόντων και με τη βοήθεια του βίντεο, αφού έκαναν challenge σε φάουλ που δόθηκε στον Τέιτουμ, κατάφεραν να επικρατήσουν (105-104) των Σέλτικς

Με πέντε τρίποντα (20 πόντους) στην 4η περίοδο του Ντιν Γουέιντ και αφού κέρδισαν το challenge, 0.7 πριν από το τέλος, οι Καβαλίερς έβαλαν τέλος στο νικηφόρο σερί 11 αγώνων των Σέλτικς, επικρατώντας 105-104 στο «Rocket Mortgage FieldHouse».

Συγκεκριμένα, ο Τέιτουμ πήρε την τελευταία προσπάθεια για το σουτ της νίκης των φιλοξενούμενων και οι διαιτητές χρέωσαν με φάουλ τον Γκάρλαντ, στέλνοντας τον σταρ των Σέλτικς στη γραμμή των βολών. Σε εκείνο το σημείο οι «Καβς» έκαναν challenge στη φάση και οι διαιτητές διαπίστωσαν ότι το πόδι του Τέιτουμ προκάλεσε την επαφή.

Ο Γουέιντ έκανε career-high με 23 πόντους, ενώ ο Τζάρετ Άλεν είχε 21 πόντους και ο Ντάριους Γκάρλαντ έκανε double-double με 16 πόντους και 11 ασίστ για τους «καβς», που είχε παράλληλα 8/11 τρίποντα στην τελευταία περίοδο. Δύο πολύ σημαντικά τρίποντα είχε ο Γκιόργκι Νιανγκ στο σερί των γηπεδούχων.

Πρώτος σκόρερ για τη Βοστώνη με 26 πόντους ήταν ο Τζέισον Τέιτουμ, με τον Κρίσταπς Πορζίνγκις να έχουν 24 πόντους και τον Τζέιλεν Μπράουν να σκοράρει 21, με τους Σέλτικς να χάνουν για πρώτη φορά από την 1η Φεβρουαρίου.