Party στην Πράγα και στα προημιτελικά η Μίλαν!
14/03/2024 22:01

Η Μίλαν επιβλήθηκε της Σλάβια και στην Πράγα (1-3) και τσέκαρε το εισιτήριο για τους «8» του Europa League. Πεντάρα και πρόκριση για την Γουέστ Χαμ, πέρασαν Μπενφίκα, Μαρσέιγ.

Τέσσερα δυνατά ονόματα συνεχίζουν στα προημιτελικά της δεύτερης διοργάνωσης της UEFA. Η Μίλαν με δύο νίκες ξεπέρασε το εμπόδιο της Σλάβια Πράγας και την ακολούθησαν Γουέστ Χαμ, πέρασαν Μπενφίκα, Μαρσέιγ που έκαναν επίσης check-in.

Όπως στο πρώτο ματς, έτσι και στη ρεβάνς, η Σλάβια έμεινε νωρίς με δέκα παίκτες καθώς ο Χόλες στο 20’ έκανε σκληρό μαρκάρισμα στον Καλάμπρια και μετά από χρήση VAR είδε απευθείας κόκκινη. Έχοντας και το 4-2 από το ματς του San Siro, οι παίκτες του Στέφανο Πιόλι απόλαυσαν τη συνέχεια και πέτυχαν τρία γκολ πριν έρθει το ημίχρονο.

Στο 33’ ο Ραφαέλ Λεάο συνδυάστηκε με τον Τεό Ερναντέζ και βρήκε τον Πούλισιτς, ο οποίος με αριστερό σουτ έγραψε το 0-1 και τρία λεπτά μετά οι δυο τους έκαναν ξανά party από αριστερά και ο Ερναντέζ αυτή τη φορά έδωσε την ασίστ για να σκοράρει από κοντά ο Λόφτους-Τσικ (0-2).

Στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρούς ο Λεάο πέτυχε ένα απίστευτο γκολ καθώς συνέκλινε και με τρομερό σουτ έστειλε την μπάλα στο παραθυράκι στέλνοντας τον δείκτη του σκορ στο 0-3. Στην επανάληψη, όπως αναμενόταν, η Μίλαν έσβησε τη μηχανή και η Σλάβια βρήκε την ευκαιρία να μειώσει στο 84’ με τον Γιούρασεκ για το τελικό 1-3.

Στα άλλα ματς, η Γουέστ Χαμ είχε χάσει 1-0 στο πρώτο ματς αλλά στη ρεβάνς διέλυσε με 5-0 την Φράιμπουργκ με τον Κούντους να βάζει δύο γκολ και τους Πακετά, Μπόουεν, Κρέσγουελ από ένα. Τεράστια ανατροπή προσπάθησε να κάνει η Βιγιαρεάλ, που κουβαλούσε το 4-0 στην πλάτη, όμως παρότι προηγήθηκε 3-0, η Μαρσέιγ μείωσε για το τελικό 3-1. Έφυγε με το 0-1 από την Σκωτία και με την πρόκριση σε βάρος της Ρέιντζερς η Μπενφίκα.