Ανόρθωση-ΑΕΚ 0-1: Άνοιξε τα… δώρα και ανέβηκε στο «σβέρκο» του ΑΠΟΕΛ
17/03/2024 19:02

Η ΑΕΚ δεν ήταν… ακατάδεκτη. Άνοιξε τα «δώρα» κερδίζοντας στο «Αντώνης Παπαδόπουλος» την Ανόρθωση με 1-0 από υπέροχο γκολ του Τόνγκια και ανέβηκε στη 2η θέση της βαθμολογίας προσπερνώντας τον Άρη (+2) και πλησιάζοντας στον πόντο τον πρωτοπόρο ΑΠΟΕΛ.

Η ομάδα του Ραν Μπεν Σιμόν γνώριζε τα αποτελέσματα του Σαββάτου και πως ένα νικηφόρο αποτέλεσμα θα την έβαζε για τα καλά στο κόλπο του τίτλο και δεν την πάτησε. Έβγαλε με επιτυχία το δικό της ντέρμπι, έστω και με αρκετή δόση άγχους και δικαιούται πλέον να ονειρεύεται έχοντας την επόμενη αγωνιστική, με την επανέναρξη του πρωταθλήματος, στην έδρα της το ντέρμπι κορυφής με τον ΑΠΟΕΛ.

Σημαντική… βοήθεια για να κάμψει την αντίσταση της «Κυρίας», της έδωσε η απευθείας κόκκινη κάρτα του Τιουνέ, ο οποίος δεν συγκράτησε τα νεύρα του μετά το τέλος του ημιχρόνου κι αφού έσπρωξε τον Σολ πήγε στα αποδυτήρια και έμεινε εκεί!

Στα του αγώνα, το πρώτο ημίχρονο σε γενικές γραμμές ήταν μοιρασμένο με την ΑΕΚ ωστόσο να έχει πιο πολλές ευκαιρίες αλλά όχι τόσο επικίνδυνες, ενώ στο δεύτερο ημίχρονο η Ανόρθωση ήταν αυτή που θα μπορούσε να άνοιγε πρώτη το σκορ, αν ο Καστέλ κατάφερνε να νικήσει σε τετ α τετ τον Ερερίν. Δεν το έκανε, όμως, κι αφού ο Τόνγκια που προειδοποίησε με το δοκάρι στο 65ο λεπτό, τρία λεπτά μετά πέτυχε το γκολ της νίκης.

Για την Ανόρθωση, αυτή η ήττα τις ψαλιδίζει ακόμη περισσότερο τις ελπίδες για έξοδο στην Ευρώπη, αφού απέχει πλέον 12 βαθμούς από την 3η προνομιούχο θέση και 10 βαθμούς από την 4η θέση που υπό προϋποθέσεις θα δώσει ευρωπαϊκό εισιτήριο.

Η ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Ανόρθωση (Οκκάς): Αρμπολέδα, Μαρμούκ, Κάργας (80′ Γκασαμά), Κορέια, Καστέλ, Γκερέρο (46′ Αρτυματά), Φερέιρα (54′ Παρούτης), Τιουνέ, Μακούν, Αντωνίου (74′ Ουαγκέ), Χρυσοστόμου (80′ Περέα).

ΑΕΚ (Μπεν Σιμόν): Πίριτς (46′ Ερερίν), Ντιουνκού, Λέδες, Τόνγκια, Λόπες (86′ Τόμοβιτς), Γκαρθία, Μιλίτσεβιτς, Γκάμα (46′ Σολ), Πονς, Φαράζ (61′ Ντίμερς), Ρομπέρζ (61′ Σάντος).

Σκόρερ: – / 69′ Τόνγκια

Κίτρινες: Χρυσοστόμου, Κάργας / Γκάμα, Σολ, Τόνγκια, Λόπες.

Αποβολές: Τιουνέ / –

Διαιτητής: Prontera Alessandro

Α’ Βοηθός Διαιτητής: Καλογήρου Μάριος

Β’ Βοηθός Διαιτητής: Λαζάρου Ιωάννης