Ο πρώτος λόγος στο Πανεπιστήμιο Κύπρου!
20/03/2024 13:47

Σε ένα εντυπωσιακό παιχνίδι που έγινε στην αίθουσα του αθλητικού Πανεπιστήμιου Κύπρου, το Πανεπιστήμιο Κύπρου κέρδισε με 3-1(25-18, 25-22, 16-25, 25-17) το Πανεπιστήμιο Λευκωσίας στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής του Πανεπιστημιακού πρωταθλήματος βόλεϊ ανδρών.

Οι πετοσφαιριστές του Φαούτα μπήκαν πολύ δυνατά στον αγώνα, πήραν προβάδισμα και κατάφεραν σε σύντομο χρονικό διάστημα να κλείσουν το πρώτο σετ υπέρ τους δείχνοντας έτοιμοι να κοντράρουν τους περσινούς πρωταθλητές. Κύριος εκφραστής των επιθέσεων ο Σκορδής, ο οποίος… κουβάλησε την ομάδα του στο πρώτο σετ και γενικότερα σε όλο τον αγώνα.

Η συνέχεια ήταν η ίδια. Όπως στο πρώτο σετ, έτσι και στο δεύτερο σετ, το Πανεπιστήμιο Κύπρου με τον ίδιο ρυθμό και ξανά τον Σκορδή σε τρελά κέφια, κατάφερε να προηγηθεί με 2-0. Το Πανεπιστήμιο Λευκωσίας προσπάθησε να αντισταθεί, τα κατάφερε, ωστόσο το σετ χάθηκε στις λεπτομέρειες.

Από την πλευρά των φιλοξενουμένων, οι Ελευθερίου και Μαυρομμάτης είχαν πολύ καλή απόδοση, αλλά ήταν εξαιρετικά μόνοι! Παρόλα αυτά, στο τρίτο σετ μπήκαν ιδιαίτερα αποφασισμένοι και κατάφεραν να μειώσουν με συνοπτικές διαδικασίες σε 2-1.

Η συνέχεια έμοιαζε ακόμη πιο ενδιαφέρουσα. Με τη ψυχολογία πλέον με το μέρος του, το Πανεπιστήμιο Λευκωσίας ήθελε να φέρει τα πάνω κάτω στον αγώνα και να διεκδικήσει τον αγώνα σε πέμπτο και τελευταίο σετ. Αυτό όμως, στάθηκε αδύνατο.

Το Πανεπιστήμιο Κύπρου έπιασε ξανά την απόδοση των πρώτων δύο σετ και κατάφερε να φθάσει σε μια πολύ σημαντική νίκη που του δίνει τον πρώτο λόγο για την κατάκτηση του φετινού πρωταθλήματος.