Φενέρμπαχτσε – Μπαρτσελόνα 88-74: Η ομάδα του Γιασικεβίτσιους ήταν σαρωτική, συνέτριψε τους Ισπανούς, παίρνοντας και τη διαφορά
20/03/2024 21:56

Η Φενέρμπαχτσε ήταν καταιγιστική για ένα ημίχρονο απέναντι στην Μπαρτσελόνα, είδε τους Ισπανούς να επιστρέφουν στο τρίτο δεκάλεπτο, ωστόσο άντεξε στην πίεση και επικράτησε με 88-74 για την 30ή αγωνιστική της EuroLeague, παίρνοντας και τη διαφορά

Η Φενέρμπαχτσε ήταν ασταμάτητη στο πρώτο μέρος, η Μπαρτσελόνα επέστρεψε στο τρίτο δεκάλεπτο, ωστόσο η τουρκική ομάδα είχε τα ψυχικά αποθέματα να πάρει τη νίκη, αλλά και τη διαφορά στην τελευταία περίοδο με 88-74.

Γουίλμπεκιν (18 πόντοι, 4/9 τρίποντα), Καλάθης 13 πόντοι, 3/4 τρίποντα), Γκούντουριτς (13 πόντοι, 4 ριμπάουντ), Μπιμπέροβιτς (12 πόντοι, 2/3 τρίποντα) και Χέιζ-Ντέιβις (12 πόντοι, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 5 κλεψίματα) έκαναν τη διαφορά για την ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους, την ώρα που ο Νταρίο Μπριθουέλα κατέβαλε μεγάλη προσπάθεια για την Μπαρτσελόνα (18 πόντοι, 4/4 τρίποντα).

Με αυτή τη νίκη η Φενέρμπαχτσε ανέβηκε στο 19-11, την ώρα που η Μπαρτσελόνα έπεσε στο 20-10 της κατάταξης της EuroLeague.

Ο αγώνας

Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν ένας μονόλογος για τη Φενέρμπαχτσε, η οποία έκανε ό,τι ήθελε στο παρκέ. Η ομάδα του Γιασικεβίτσιους κράτησε εκείνη του Γκρμάου στους 11 πόντους και έκλεισε την πρώτη περίοδο με διψήφια διαφορά. Η Φενέρ δεν άφησε το πόδι από το… γκάζι ούτε στο δεύτερο δεκάλεπτο, όπου εκτόξευσε τη διαφορά. Οι παίκτες του Σάρας εκτελούσαν από την περίμετρο, την ώρα που η Μπαρτσελόνα ήταν απελπιστικά άστοχη. Το προβάδισμα των γηπεδούχων ξεπέρασε τους 20 πόντους (40-15), με το μομέντουμ να είναι ξεκάθαρα υπέρ της Φενέρ. Οι δύο ομάδες πήγαν στην ανάπαυλα με τους γηπεδούχους στο +21 (46-25).

Ο Νταρίο Μπριθουέλα με τέσσερις συνεχόμενους πόντους στο δεύτερο μέρος θέλησε να αφυπνίσει την Μπαρτσελόνα, η οποία έτρεξε ένα εντυπωσιακό επιμέρους 32-16 στο τρίτο δεκάλεπτο ξαναμπαίνοντας στο ματς. Ο Νίκολας Λαπροβίτολα σκόραρε για τρεις πόντους στην εκπνοή τητς τρίτης περιόδου και μείωσε στους πέντε πόντους (62-57). Όλα θα κρίνονταν στο τελευταίο δεκάλεπτο. Εκεί η Φενέρμπαχτσε επέστρεψε στα στάνταρ του πρώτου μέρους και έφτασε σε μία εμφατική νίκη, καλύπτοντας και τη διαφορά των οκτώ πόντων του πρώτου παιχνιδιού. Τελικό σκορ το 88-74, με την Φενέρμπαχτσε να ολοκληρώνει μία κυριαρχική – με εξαίρεση το τρίτο δεκάλεπτο – εμφάνιση απέναντι στους Καταλανούς.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Μπολτάουζερ, Μπισάνγκ, Καρντούμ

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-11, 46-25, 62-57, 88-74

ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ (Γιασικεβίτσιους): Μότλεϊ 9 (6 ριμπάουντ), Γουίλμπεκιν 18 (4/9 τρίποντα), Σανλί 2, Παπαγιάννης, Χέιζ-Ντέιβις 12 (5 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Μπιμπέροβιτς 12, Νουά 2, Πιέρ 3, Γκούντουριτς 13 (4 ριμπάουντ), Ντόρσεϊ 4, Καλάθης 13 (4 ριμπάουντ), Μαντάρ

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ (Γκριμάου): Ντα Σίλβα 2 (7 ριμπάουντ), Βέσελι 4, Μπριθουέλα 18 (4/4 τρίποντα), Ρούμπιο 8, Κάλινιτς 5, Σατοράνσκι 9 (5 ριμπάουντ), Ερνανγκόμεθ 9 (5 ριμπάουντ), Λαπροβίτολα 11 (3/6 τρίποντα), Αμπρίνες 4, Πάρκερ 4, Νάτζι, Γιοκουμπάιτις

Τα ομαδικά στατιστικά της Φενέρμπαχτσε: 14/18 δίποντα, 13/29 τρίποντα, 21/24 βολές, 33 ριμπάουντ, 12 ασίστ, 9 κλεψίματα, 13 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά της Μπαρτσελόνα: 21/41 δίποντα, 8/25 τρίποντα, 8/12 βολές, 35 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 7 κλεψίματα, 16 λάθη

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Την επόμενη αγωνιστική η Φενέρμπαχτσε πηγαίνει στο Μιλάνο για το ματς με την Αρμάνι (22/3, 21:30), ενώ η Μπαρτσελόνα στην Αθήνα για το παιχνίδι με τον Παναθηναϊκό AKTOR (22/3, 21:15).