ΑΠΟΕΛ: Θα έρθει και… η ώρα του ΓΣΠ!
25/03/2024 08:11

Πολλοί έτρεξαν να μιλήσουν για το ντεφορμάρισμα το οποίο περνάει ο ΑΠΟΕΛ το τελευταίο διάστημα, ιδιαίτερα μετά τις δύο διαδοχικές ήττες, αρχικά από τον Άρη και στη συνέχεια από την Ομόνοια. Η αλήθεια είναι ότι όταν σε μια σειρά από παιχνίδια ντέρμπι στα οποία η κάθε ομάδα έχει τον δικό της σημαντικό στόχο, είναι πολύ πιθανό σαν σενάριο να έρθουν και μερικές ήττες.

Οι πλείστες αναμετρήσεις άλλωστε κρίνονται στις λεπτομέρειες και μια στιγμή στην οποία υπάρχει έλλειψη συγκέντρωσης, ίσως αποβεί και μοιραία για να στερήσει τους βαθμούς από ένα παιχνίδι. Από εκεί και πέρα ο ΑΠΟΕΛ θα βγει εκτός ΓΣΠ για δύο μόνο φορές ακόμη.

Μια στο επερχόμενο παιχνίδι με την ΑΕΚ για να αγωνιστεί στην «Αρένα» και ακόμη μια με αντίπαλο την Πάφο στο «Στ. Κυριακίδης». Δύο έδρες από τις οποίες κατάφερε η ομάδα του Σα Πίντο στην κανονική περίοδο του πρωταθλήματος να φύγει με τη νίκη. Επικράτησε της ομάδας της Λάρνακας με 3-0 όταν προπονητής ήταν ακόμα ο Όλτρα, ενώ με 1-0 κέρδισε την Πάφο.

Οι άλλοι τέσσερεις αγώνες θα διεξαχθούν στο ΓΣΠ, στο οποίο ο ΑΠΟΕΛ μετράει σε 15 αγώνες 12 νίκες, 2 ισοπαλίες και μία ήττα, ενώ έχει πετύχει τα περισσότερα γκολ (35) από κάθε άλλη ομάδα και δέχτηκε τα λιγότερα (7). Θα έρθει λοιπόν πολύ σύντομα και η στιγμή που θα φανεί η δύναμη του γηπέδου της πρωτεύουσας και ίσως να παίξει σημαντικό, μέχρι και καθοριστικό ρόλο αυτό το γεγονός στην έκβαση του πρωταθλήματος.

Για την ώρα προηγείται ο αγώνας στη Λάρνακα, για τον οποίο γίνεται άλλωστε και η καλύτερη δυνατή προετοιμασία μέσα από τις προπονήσεις, έτσι ώστε η ομάδα και οι ποδοσφαιριστές να παρουσιαστούν έτοιμοι για να πάρουν τη νίκη και τους τρεις βαθμούς.

(Εφημερίδα ΑΛΗΘΕΙΑ / Ένθετο SUPER SPORT)

ΑΠΟΕΛ: Τέλος στα… πειράματα!
ΑΠΟΕΛ: Έγινε δοκιμή σε ταλαντούχο τερματοφύλακα της ομάδας του Τσόρνιγκερ
ΑΠΟΕΛ: Ένα από τα «καυτά» θέματα…