Κύπρος – Σερβία 0-1: Παρουσιάστηκε με απαιτήσεις, άρεσε, αλλά ηττήθηκε! (pics)
25/03/2024 20:54

Φιλική ήττα δέχθηκε η Εθνική μας ομάδα από τη Σερβία, σε παιχνίδι που διεξήχθη στην «ΑΕΚ Αρένα». Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης σημείωσε ο Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς στο 7ο λεπτό.

Ένα παιχνίδι με λιγοστές φάσεις και από τις δύο ομάδες, με τους φιλοξενούμενους να πιάνουν στον «ύπνο» τους διεθνείς μας στο ξεκίνημά του αγώνα για να πάρουν προβάδισμα μετά από στημένη φάση.

Από εκεί και πέρα, το Α’ μέρος κύλισε χωρίς κάτι το ιδιαίτερο, με την Κύπρο να πραγματοποίει την πρώτη της τελική προσπάθεια στο 43’ μετά από άστοχη κεφαλιά του Πίττα.

Στην επανάληψη το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα παρουσιάστηκε βελτιωμένο και θα μπορούσε στο 63ο λεπτό να φέρει στα ίσα το ματς, με το σουτ του Πίττα εκτός περιοχής να καταλήγει στην κάθετη δοκό της εστίας των Σέρβων.

Στις καθυστερήσεις του αγώνα η Εθνική μας έχασε μία ακόμα σπουδαία φάση με τον Λοΐζου να βρίσκει εξαιρετικά τον Πηλέα από τα αριστερά και τον τελευταίο να κάνει το σουτ και να αναγκάζει τον πορτιέρο των Σέρβων σε μια σπουδαία επέμβαση…

Παρά την ήττα, η Εθνική μας παρουσιάστηκε με απαιτήσεις και μ’ ένα επιθετικό προσανατολισμό που την «έβγαλε» από αυτόν τον παθητικό ρόλο που είχε στα προηγούμενα παιχνίδια.

Η ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Κύπρος (Τιμούρ): Μολ, Ανδρέου (46′ Σπόλιαριτς), Καρώ (4′ Έκτορ Κυπριανού), Κορέια, Λαΐφης, Γκόγκιτς, Χ. Κυριάκου, Χ. Χαραλάμπους, Κούσουλος (75′ Αρτυματάς), Πίττας, Λοΐζου.

Σερβία (Στόικοβιτς): Ραΐκοβιτς, Μιλένκοβιτς, Μπάμπιτς, Μάσοβιτς, Λούκιτς, Μιχαΐλοβιτς, Ζίβκοβιτς, Κόστιτς, Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς, Μίτροβιτς, Σάμαρτζιτς.

Σκόρερ: – / 7′ Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς

Κίτρινες: – / –

Αποβολές: – / –

Διαιτητής: Marco Di Bello

TO LIVE ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ!

90+4′ ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

90+1′ 4 λεπτά ο επιπλέον χρόνος.

90′ Σπουδαία φάση για την Εθνική μας με το σουτ του Πηλέα από το αριστερά να αναγκάζει τον Ραΐκοβιτς σε μια εξαιρετική απόκρουσή!

87′ Μεγάλη φάση για τη Σερβία με το σουτ του Γιόβιτς από το ύψος της περιοχής να περνάει μόλις έξω!

82′ Μακρινό σουτ του Αρτυματά, πάνω από τα δοκάρια η μπάλα.

73′ Σαφώς καλύτερο το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα στην επανάληψη…

63′ Διπλή μεγάλη ευκαιρία για την Εθνική μας! Πρώτα ο Πίττας με σουτ σημάδεψε το κάθετο δοκάρι της αντίπαλης εστίας, και στην επαναφορά ο Κορέια δεν μπόρεσε από κοντά να στείλει την μπάλα στα δίκτυα.

57’Σωτήρια προβολή του Γκόγκιτς σε τετ-α-τετ του Τάντιτς με τον Μολ

48′ Καλή στιγμή για την Εθνική μας ομάδας με τον Πίττα να κάνει το σουτ και να στέλνει την μπάλα πάνω από τα δοκάρια.

46′ ΣΕΝΤΡΑ ΣΤΟ Β’ ΜΕΡΟΣ

45′ ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ Α’ ΜΕΡΟΥΣ

42′ Κεφαλιά του Πίττα μετά από σέντρα του Κορέια, πολύ πάνω από τα δοκάρια η μπάλα.

38′ Πολύ λίγες φάσεις στην αναμέτρηση. Η Εθνική μας δεν έχει καταγράψει ακόμα τελική προσπάθεια.

30′ Ημίωρο στο ματς. Κόπασε ο ρυθμός…

17′ Μάντεψε σωστά ο πορτιέρο της Εθνικής μας που απέκρουσε πέναλτι για δεύτερο σερί παιχνίδι.

11′ Αποκρούει ο Μολ! Παραμένει το 1-0!

10′ Πέναλτι για τη Σερβία δείχνει ο Ιταλός ρεφ για χέρι του Λαΐφη.

9′ Οι διεθνείς μας πιάστηκαν στον ύπνο μετά από στημένη φάση και έδωσαν την ευκαιρία στον μέσο των Σέρβων να γράψει το 1-0 μετά από προβολή στην μικρή περιοχή του Μολ.

7′ ΓΚΟΛ! Ανοίγει το σκορ η Σερβία με τον Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς.

4′ Αναγκαστική αλλαγή πολύ νωρίς για την Εθνική μας. Δεν μπορεί να συνεχίσει ο Καρώ, στη θέση του ο Έκτορ Κυπριανού.