Σάκκαρη: Απέναντι στη Ριμπάκινα στα προημιτελικά στο Miami Open
25/03/2024 22:32

Η Έλενα Ριμπάκινα νικώντας τη Μάντισον Κις με 6-3, 7-5 θα είναι η αντίπαλος για τη Μαρία Σάκκαρη στα προημιτελικά στο Miami Open.

Το υψηλό εμπόδιο της Έλενα Ριμπάκινα θα κληθεί να ξεπεράσει η Μαρία Σάκκαρη, προκειμένου να εξασφαλίσει την πρόκριση στα ημιτελικά του Miami Open.

Η 24χρονη Μοσχοβίτισσα, που αγωνίζεται για το Καζακστάν, νίκησε για τον γύρο των «16» την Αμερικανίδα, Μάντισον Κις με 6-4, 7-5 σε 84 λεπτά και συνεχίζει στο τουρνουά.

Η Ριμπάκινα, Νο.4 στον κόσμο, ήταν φιναλίστ πέρυσι στο τουρνουά, ενώ μέσα στο 2024 μετρά δύο τίτλους, στο Μπρισμπέιν και στο Αμπου Ντάμπι. Παράλληλα, μετρά 20 νίκες σε 23 παιχνίδια μέσα στο 2024 και οκτώ νίκες στα εννέα τελευταία της παιχνίδια στο τουρνουά στη Φλόριντα.

O προημιτελικός θα γίνει την Τρίτη (26/3), απλά αργότερα θα γίνει γνωστή και η ώρα διεξαγωγής του.

Στο 1ο σετ η Κις στο 2ο game επέστρεψε από το 0-40, ισοφαρίζοντας σε 1-1. Η Ριμπάκινα διατηρούσε συνεχώς το προβάδισμα, στο 8ο game πέτυχε το break, στην 5η ευκαιρία της, κάνοντας το 5-3 και έχοντας το σερβίς κατέκτησε το σετ με 6-3.

Η Ριμπάκινα με νέο break στο 3ο game και διατηρώντας το σερβίς της, έκανε το 3-1 στο 2ο σετ, όμως η Κις είχε αντίδραση, μείωσε σε 3-2, με το πρώτο δικό της break ισοφάρισε σε 3-3 και πήρε το προβάδισμα με 4-3 και 5-4.

Η Ριμπάκινα με δύο σερί games πήρε νέο προβάδισμα με 6-5, έχοντας την ευκαιρία στο δικός της σερβίς να τελειώσει το παιχνίδι, έφθασε σε match point (40-30) και με άσο δεν το άφησε να πάει χαμένο, κατακτώντας το σετ με 7-5 και κλείνοντας ραντεβού με τη Σάκκαρη.